Yemek

Türkiye İl İl Plaka Ve Meşhur Yemekleri 43 Kütahya ile 62 Tunceli Arası İller

Türkiye İl İl Plaka Ve Meşhur Yemekleri 43 Kütahya ile 62 Tunceli Arası İller. Kütahya Plaka 43 Kütahya Meşhur Yemek Çeşitleri. Sini Mantısı, Cimcik, Ispanaklı Şibit, Dolamber Böreği, Haşhaşlı Gözleme, Ilıbada Dolması, Tirit, Gökçümen, Hamursuzu.Yemekleri ile meşhurdur.

Malatya Plaka 44 Malatya Meşhur Tatlı Yemek Çeşitleri.Tabi ki akla il gelen Malatya Kayısı olması haricinde, Kayısılı Kavurma, Gırık, Malatya Kömbesi, Patlıcan Tava, Sıkma Köfte, Kiraz Yaprağı Sarması, Elmalı Köfte, Kara Çorba, Acılı Ayran. Tadılması gereken lezzetleridir.

Manisa Plaka 45 Manisa da Meşhur Olan Lezzetli Yemekler Manisa Kebabı, Nohutlu Mantı, Alaşehir Kapaması, Odun Köftesi, Simit Ekmeği, Kula Güveci, Yaprak Sarması, Mantar Tatlısı, Şevket-i Bostan, Börülce, Tarator, Ekmek Dolması, Kula Şekerli Pidesi, Kabaklı Pide, Höşmerim ve Sinkonta Gibi zengin mutfağı olan bir İlimizdir.

Kahramanmaraş Plaka 46 K. Maraş Lezzetli Yemek Çorba Tatlıları. Tirşik Çorbası, Maraş köftesi, Eli Böğründe, Yoğurtlu Dövme Çorbası, Un Sucuğu, Maraş tava, Acem Pilavı, Yaprak Sarması. İle Meşhurdur.

Mardin Plaka 47 Mardin Meşhur Yemek Çeşitleri. Kibbe denen İşkembe dolması, İçli Köfte, Hem Kızartması Hem de Haşlaması olan İkbebet, Soğan Kebabı ,Dobo, Kaburga Dolması, Kiliçe, İncasiye, Firkiye, Accin Binlerce Farklı Değişik Medeniyetlere ev sahibi olan Mardin Yemekleri.

Muğla Plaka 48 Muğla Farklı Meşhur Yemek Tatlı Ve Çorbaları Nelerdir. Sündürme, Milas Çaykaması, Börülce Ekşilemesi, Çökertme Kebabı, Ahtapotlu Pilav, Deniz Börülcesi, Kabak Çiçeği Dolması, Bordum Mantısı, Keşkek,
Zeytinyağlı Bamya,Turp Salatası, Üzerine Şambali Tatlısı veya Lokma. Çok iyi gider.

Muş Plaka 49 Muşun Acaba Meşhur Yemekleri Nelerdir. Diye Merak Edenler İçin. Helimaşı Çorbası, Hez Dolması
Muş Köftesi, Domatesli Lahana Dolması, Muş Böreği, Çorti, Keşkek, Cav belek, Mırtöge gibi Lezzetli Yemeklerden sonra Teter Helvası yenilir.

Nevşehir Plaka 50 Nevşehir de Meşhur Yemek Ne Var. Tabi ki ilk akla gelen Yemeklerden önce Peri bacaları ile Turusttik Balon Gezileri sonrası Düğü Çorbası, Köftür, Testi Kebabı, Soğanlama, Ayva Dolması,Nevşehir Tavası, Sızgıt,
Ağpakla. Lezzetleri tadılabilir.

Niğde Plaka 51 Niğde Meşhur Lezettli Yemekleri. Tatlı Ve Çorba Çeşitleri. Arabaşı Çorbası, Tava, Üzüm Boranası, Mangir Çorbası, Ditme, Unlu Söğürme, Halveter, Papara, Kaşık Kayganası, Mazaklı Köftesi, Kuymak, Etli Bamya.
Pirinçli Elma Dolması. Afiyetle yenilebilir.

Ordu Plaka 52 Karadeniz Bölgesi Ordu Yemekleri. Sakarca Kayganası, Galdirik Kavurması, Isırgan Yağlaşı, Pallabye,
Taze Bezelye Kayganası, Galdirik Kavurması Melocan, Fasulye Diblesi, Pazı Mücveri, Fırın Fasulyesi, Sakarca Mıhlaması, Mısır Yarmalı Aş Sarması,Hoşgıran Kavurması, Kabak Muhallebisi.

Rize Plaka 53 Güzel Sahil Kenti Rİze Meşhur Yemekleri. İlk akla gelen tabi ki Anzer balı, daha sonra Rize köftesi, Rize Simidi, Rize Kavurması, Hamsi Çiğirtası, Muhlama, Rize Kavurması, Saç Kavurma, Pepçura, Enişte Lokumu,Çumur, –
Etli Kuru Fasülye, Rize Pidesi. Gibi Lezzetli Meşhur Yemekler Üzerine Laz Böreği Ve Sütlaç.

Sakarya Plaka 54 Sakarya Meşhur Yemekleri Çorba Ve Tatlı Çeşitleri. Islama Köftesi, Balkabaklı Ekmek, Kara Lahana,
Pekmezli Ayva Dolması, Adapazarı Usulü Kuzu But, Hamsili Pilav, Çerkez Tavuğu, Pekmez, Yoğurt. Gibi Yemekler haricinde Yayın, Turna, Sazan, Karabalık, Kızılkanat, ,Tatlısu Levreği, Gibi Farklı Balık Yemekleri Mevcuttur.

Samsun Plaka 55 Diğer Karadeniz İlimiz Samsun Meşhur Çorba Yemek Ve Tatlı Çeşitleri. Mısır Çorbası, Samsun Pidesi, Yer Pancarı, Turşu Kavurması, Kocakarı Gerdanı, Kaz Eti, Bulgur Pilavı , Tirit Kıymalı Pırasa, Canik, Bakla Dolması, Haşhaşlı Çörek, Katık Böreği, Yazı Pancarı, Kaz Asması, Katık Sündürmesi Lezzetli Meşhur Yemekleridir.

Siirt Plaka 56 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yer Alan Siirt Meşhur Yemeklerini Merak Ediyor musunuz.
Zivzik Narı, Büryan Kebabı, Kitel Köfte, Perde Pilavı, Mumbar Dolması, Varakkaak, Aside, Pervari Balı Lezzetlerine Sahiptir.

Sinop Plaka 57 Karadeniz Batı Ve Orta Bölgesinde Yer Alan Sinop Meşhur Yemekleri. Başta Kestanesi daha sonra,
Mısır Çorbası, Nokul, İçli Tavas, Sinop Mantısı, Islama, Mısır Çorbası, Katlama Mamalika, Sirkeli Pırasa, Prenses. Gibi Meşhur Özel Lezzetleri Bulunur.

Sivas Plaka 58 İç Anadolu Bölgesinin incisi Sivas Meşhur Çorba Ve Yemekleri. Peskutan Çorbası, Kesme Aşı, Madımak
İçli Köfte, Pezik, Babiko, Etli Ekmek, Sivas Katmeri, Sübüra, Sirok, Hingel, sivas ketesi, Divriği Pilavı, Sivas Kebabı Gibi Yemekler Sayılabilir.

Tekirdağ Plaka 59 Marmara Bölgesi Kuzeyinde Bulunan Tekirdağ Meşhur Yemekleri. Tekirdağ Denediğinde Akla İlk Gelen Sizlerin de Bildiği gibi ilk başta Tekirdağ Köftesi, Tarhana, Kelle Paça Çorbası, Çeneçarpan Çorbası, Sini Mantısı, Cizleme, Damat Paçası, Burma Sucuk. Lezzetleri Meşhurdur.

Tokat Plaka 60 Karadeniz Bölgesinin İç Kesiminde Bulunan Tokat Lezzetli Meşhur Yemekleri. Backalı Çorba,Tokat Kebabı, Tokat Çemeni, Tokat Keşkeği, Tokat Batı, Zile Pekmezi, Niksar Cevizi ve Çöreği,Çökelekli Tokat Gözlemesi,
Tokat Kuşburnusu. Sayılabilir.

Trabzon Plaka 61 Türkiye Karadeniz Bölgesi Trabzon Meşhur Lezzetli Yemek Çorba Ve Tatlıları. Isırgan Çorbası,
Kara Lahana Çorbası, Kuymak, Vakfıkebir Ekmeği, Akçaabat Köfte,Hamsi Tava, Hamsili Pilav, Kara Lahana Sarması,
Hamsiköy Sütlacı Gibi Yemek Çeşitleri Yanı Sıra Deniz Ve Sahil Şehri Olduğu İçin Kefal,Hamsi Çinekop, Kofana, Mezgit, Tekir, Kırlangıç, Barbunya, Kılıç ve Mercan, Gibi Balık Yemekleri Vardır.

Tunceli Plaka 62 Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde Bulunan Tunceli Meşhur Yemekleri. Döğme Çorbası,İmam Çorbası, Ovacık Dağ Sarımsağı, Şavak Tulum Peyniri, Babuko, Şir, Bişi, Haşıl, Mumbar Dolması, Dersim Kömbesi, Zerefet, Sirekurt, Pülümür Balı, Sirepati, Kavut, Patila. Gibi Eşsiz Meşhur Yemekleri Mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu