GündemSağlıkSeyehat

Son Dakika Bilgi Kadir Topbaş Vefat Etti

Son Dakika Bilgi Kadir Topbaş Vefat Etti. 2004 ve 2017 Yılları arasında Başkanlık yapan Eski İBB başkanlığını da layığı ile yerine getiren 76 Yaşındaki Kadir Topbaşın Kaldırıldığı Hastaneden Ölüm haberi geldi. 16 kasım ‘dan beri Kaldırıldığı Hastanede Koronovirüs tedavisi gören Sayın Topbaşın geçe haftadan beri diyalizde olduğu açıklanmıştır.

16 kasımda’dan beri hastanede tedavisi görülen Kadir Topbaşın yapılan tüm tadavile’re rağmen cevap vermediği ve Hayatını kaybettiği açıklanmıştır.

kadir topbaş mazbatısını alırken
kadir topbaş mazbatısını alırken

Kadir Topbaşın İstanbul’a Kazandırdıkları

Tüm İstanbul’un su sorununu ortadan kaldırmak için  Melen çayında İstanbul’a Kadar 170 km’lik su borusu Döşenmesini sağlamış  ve 2040 yılana kadar su sorununu çözmüştür. 45 kilometre olan 2004 Senesindeki Metro Hattının 141 km’ye Çıkmasını sağlamıştır.

Ayrıca En büyük yatırım olarak bilinen Kadıköy Kartal Hattını kurmuş Avrupa Yakasını’da Metro ile buluşmasını sağlamıştır. Taksim’den Hacıosman’a, kadar olan Metroyu kurmuş tramvay Hattını Eminönüden Kabataş’a uzatılmasını sağlamıştır.

Finiküler Hattı olan Taksim Kabataş hattı birbirine bağlanmış. Edirnekapı ile Sultançiftliği, Başakşehir ile Kirazlı hizmet’inide İstanbullulara sunmuştur. Tüm Metro Hatları birbirlerine entegre edilerek ulaşımda büyük kolaylık sağlanmıştır.

kadir topbaş
kadir topbaş

İstanbul Söğütlüçeşme ile Beylikdüzü Hat ile 52 Kilometre olan bu uzun yol Rahat ve güvenli bir şekilde ulaşım sağlanmış olup bu süre 83 dakikaya indirilmiştir.E-5 üzerine kurulan yeni metrobüs hattı olan Bu hat sayesinde trafiğe takılmadan seyahat imkanın sağlanmıştır

Herkesten Başsağlığı Dilekleri

Başta Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayip Erdoğan Kadir Bey’i, İstanbul’a kattıklarından dolayı kendisini asla unutmayacağını ifade etmiştir. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Sosyal Medya hesaplarından farklı taziyelerde ve baş sağlığında Bulunmuşlardır.

kadir topbaş koronaya yenildi
kadir topbaş koronaya yenildi

SAYIN KADİR TOPBAŞ TANIYALIM

08 Ocak 1945 tarihinde Artvin Yusufelin de Doğmuştur. Daha Çocuk iken Babası ile üç yaşında İstanbul’a kadar gelmiştir. Öğrenimine Işık Lisesi’nde başlamış daha sonra İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. 1972 de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık’tan mezun olmuştur.

“Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” başlığı İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’ndeki doktora tezini tamamlamıştır. Daha sonra uzun bir süre serbest Mimar olarak Çalışmış ve 1994–1998 yılları arasında o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Şimdiki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştır.

Bu süre zarfında İstanbul da Bulunan Saray tarihi Eser Kasır restorasyonlarında önemli katkıları olmuştur. Kültür Varlıkları Koruma Ayrıca Anıtlar Kurulu Başkan yardımcılığı görevini yapmıştır.

kadir topbaşı kaybettik
kadir topbaşı kaybettik

Refah partisinden 1996 Yılında Bakırköy Başkan Adayı olmuş kazanamamıştır. Ancak Daha sonra Fazilet partisinden 1999 Yılında Beyoğlu Belediye Başkanı seçilmiştir. Bu dönemi boyunca’da güzel işler yapmış ve Ak partiye üye olduğu sene olan 28 mart 2004 Seçimlerinde ise İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilmiş Yaptığı üstün hizmetler sonrasında 2017 Yılında istifa etmiştir.

Vefat eden değerli merhum Kadir Topbaşın ailesine dualarımızı, acılı kederli ailesine başsağlığı diliyoruz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu