Hayvanlar AlemiGündem

Sivasta Görülen Hayalet Vaşaklar

Sivasta Görülen Hayalet Vaşaklar

Sivasta Görülen Hayalet Vaşaklar Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Sivas’ ta üç adet hayalet Vaşak Görüldü. Vaşaklar Hakkında kısa bir bilgiden sonra Haberin devamını okuyabilirsiniz. Hayalet Vaşaklar Kedi Ailesinden olup genellik ile kayalık ve ormanlık alanlarda yaşayan etçil hayvanlardır. Normal evde beslediğimiz Kedilerden beş altı kat daha fazla büyüktürler.

Oldukça güçlü Bacakları sayesinde hem çok hızlı koşarak avını yakalamakta ayrıca çok seri ve hızlı şekilde ağaçlara tırmanabilmektedir. Hayalet Vaşakların diğer çok önemli diğer bir özelliği ise çok uzun mesafeleri görebilecek kadar görme duyuları çok gelişmiştir.

Sivasta Görülen Hayalet Vaşaklar
Sivasta Görülen Hayalet Vaşaklar

75 80 Metre uzaktaki en ufak Fareyi bile görebilirler. Ülkemizde Ege, İç Anadolu, Ege, Karadeniz,  Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde oldukları tam olarak nerede hangi bölgede oldukları bilinmemektedir.

Hayalet Vaşaklar

Yaşam tercihlerini insanlardan uzak olan orman ve kayalık bölgelerde sürdüren bu Hayvanların Nesli tükenmekte olması sebebi çok nadir görüldüklerinden dolayı Hayvanlar Aleminde Hayalet Vaşak olarak bilinirler. Neslini korumak ve çoğalmasını sağlamak amacı ile yapılan çalışmalar ile Kedi ailesinden olan bu etçil Hayalet Vaşakların Avlanması yasaklanmıştır .

hayalet vaşaklar
hayalet vaşaklar

Sivas’ta Hayalet Vaşak Görüldü

İhlas Haber Ajansı Kaynağından alınan Habere göre Türkiye‘nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Sivas Divriği ilçesinde 3 adet  Adet Hayalet Vaşak görüntülenmiştir.

Ve doğada nadir olarak görülen nesli tükenmekte olan bu hayalet Vaşakları Görüntüleyenleri ise oldukça şaşırtmıştır. Biri Anne diğer ikisinin ise Yavruları olduğu tahmin etmektedir görüntüyü çeken Sivas Zara ilçesine Bağlı Ağlıkçay Köy Muhtarı söyledikleri bilgilere göre.

Hayalet Vaşak ve Hayvanların Önemi

Evimizde Beslediğimiz Kedi köpekler ayrıca diğer Ev de Beslenen hayvanların birer canlı olduğunu biliyor ve onlara nasıl sevgi ve alaka gösteriyor isek bu sevgimizi ve verdiğimiz değeri sadece Ev Hayvanlarına değil  Doğada yaşayan tüm vahşi veya vahşi olmayan Hayvanlara’ da gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Çünkü Asla Unutmamamız gereken bir konuda doğada Evlerimiz Haricinde doğada yaşayan tüm hayvanların doğanın ekolojik dengesini sağlayarak bu şekilde hem doğaya hem’ de İnsanlığa fayda sağladıkları unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu