GündemDünya

Neden Gelinler Beyaz Giyer

Neden Gelinler Beyaz Giyer. Sizler için bu yazımızda Ülkemizde ve tüm dünyada Gelinlerin neden Beyaz Giyindiğini merak ederek bir araştırma yaptık ve sizlere Bu konu ile ilgili bilgiler vermek isteriz.

Çok Eski Orta Çağa Dayan Hikaye

Araştırmalarımızda Gelinlikler çok eski Orta Çağlarda rengarenk imiş. 1660 yılında ise bir ilk yaşanmış Ve Ispanya’nın Terasası yapmış olduğu Fransız  XIV Lois  ile olan düğününde Siyah gelinlik giyerek bir ilki yaşamış.

gelinlik
gelinlik

Hangi Yüz Yılda Gelineler Beyaz Gelinlik Giydi

1660 senesinden daha sonra yine renkli gelinlikler giyilmiş ancak yine de Beyaz Gelinlikler pek tercih edilmemiş. Ancak 19.uncu yuz yıla gelindiğinde 1840 yılında İngiltere Kraliçesi Victoria kendi  düğününde Beyaz Gelinlik Giymiş Bu yapılan düğün İngiltere Tarihinde O zaman Kadar yapılan En görkemli ve güzel düğün olması sebebi Gazetelerde bile boy boy resimler ile yer almış.

19. yüzyıla gelene kadar beyaz gelinlik tercih edilen bir şey bile değildi. 1840’ta ise İngiltere Kraliçesi düğününde beyaz gelinlik giydi. Kraliçe Victoria’nın düğünü İngiltere tarihinin en görkemli düğünlerinden biriydi ve bütün gazetelerde yer almıştı.

Kraliçeyi kendi özel tablolarında da halen beyaz gelinliği ile pozları olduğu görülmektedir. O zamanlar Fotoğraf  Makinesi olmadığından Yağlı boya Tabloları varmış. Fotoğraf makinesi ilk çıktığı zaman bu Özel ve güzel anı tekrar aynı duygular ile birlikte yeniden canlandırmak istemiş ve tekrar gelinliğiyle poz vermiş.

İşte Tüm Dünyadaki Genç kızların İngiltere Kraliçesi Victoria’nın göz alıcı düğünü ve gelinliğini muhteşem düğününü görmesi ve aynı şekilde hem düğün hem de Beyaz gelinlik giyme hevesi O zamanlardan Kalma İmiş.

beyaz gelinlik
beyaz gelinlik

Ancak Oldukça pahalı Olan Beyaz Gelinlikleri 20.ci Yüzyıl Başlarına Kadar herkes giyememiş sadece o dönemin sosyete zenginleri giyebilmiş. Ancak daha sonraları yavaş yavaş tüm alt tabakalara da dağılan Beyaz Gelinlik oldukça benimsenerek artık tüm dünyada resmi olarak hem yaygınlaşmış hem de Tüm Genç kızların hayali olmuştur.

Giyilen Beyaz Gelinlik Neyi Temsil Eder.

1840 tarihinde başlayan Beyaz Gelinlikte günümüzde herkes tarafından Temizlik, Masumluk, Saflığı, ve İyiliği temsil ettikleri söylenir. Saf Beyaz Harici Fildişi veya Kırık Beyaz Modelleri olan Gelinlikler olmak ile birlikte oldukça farklı Modelleri de vardır, Bu modeller Kuyruklu son zamanlar da Çıkan Tesettürlü  yeni yeni Çıkan kabarık değil düz Elbise şeklinde son dönem değişen moda ile birlikte Beyaz Gelinlik Modelleri de Değişmektedir.

tesettürlü gelinlik
tesettürlü gelinlik

 

Bu arada özelik ile herkesin bildiği gibi Sosyal Medya Paylaşımının çok yapıldığı ülkemizde merak Ettiğim bir konu daha doğrusu kendinde bu cesareti bulabilecek Bir gelin damat Var mıdır. Gelin siyah gelinlik giyse Damat ta Beyaz Takım elbise bence Oldukça farklı ve değişik bir şey olmak ile beraber Bu ülkede hemen Sosyal Medyada Viral Olma ihtimalleri bile olur diye düşünüyoruz

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu