Gündem

İstanbul Ata Sözleri Bölüm 2

İstanbul Ata Sözleri Bölüm 2(A) Öncelik ile İstanbul Ata Sözleri Bölüm 1(A) nın devamı olan Atasözleri Yazımızın ikinci bölümüne hoş geldiniz.

1 Aç Kurt Yavrusunu Yer

Aç olanın kendi karnını doyurabilmek için her türlü kötülüğü ve canavarlığı yapabileceğini anlatan Atasözüdür.

2 Aç Olan Kılıca Sarılır

Aç olan kişinin her türlü kötülüğü yapabileceğini anlatır.

3 Aç Ölmez Gözü Kararır Borçlu Ölmez Benzi Sararır.

Yokluk demek bir nevi açlık demek olduğundan Yoksulluk insanı öldürmeyeceğini ancak üzüntüden dolayı yıpratacağını ifade eder.

ata sözleri özlü sözler
ata sözleri özlü sözler
4 Aç Tavuk Kendini Arpa Ambarında Sanır

Dünyada Yaşayan İnsanlar’ ın  arasında bulunan ve yokluk ile birlikte yoksulluk çeken İnsanların çektikleri her şey için akla gelmeyecek olmayacak hayal ve düş kurmasını anlatır.

5 Aç Tokun Yüzüne Bakmak İle Doymaz

Yoksulluk çeken bir İnsanın zenginlerle birlikte beraber gezmesi onu Zengin Yapmayacağını. Ayrıca Susuz kalan kişinin uzaktaki bir ırmağa Bakması ile susuzluğunun gitmeyeceğini anlatır. Kendini bilen insan Kendini gerçek doyuma ulaşabilmek için ihtiyaç duyduğu işler ile uğraşır anlamına’ da gelir.

6 Aça Dokuz Yorgan Örtmüşler Yine Uyuyamamış

Aç olan İnsanın açlıktan dolayı uyuyamayacağını ifade eden Atasözüdür.

7 Açın Karnı Doyar Gözü Doymaz

Her Hangi bir İnsan oldukça uzun zaman aç kalmış ise bu durumunu asla unutamayacağını, bir gün bol yiyeceğe kavuştuğunda ise, önceden yaşamış olduğu açlık  korkusuyla, sofradan kalkmak istememesini bu yüzden de, gözünün sofrada kalacağını anlatır.

8 Açtırma Kutuyu Söyletme Kötüyü

İnsanlar görüşme yaptıkları Kişileri kızdırır ise kızdırdığı kişinin kızdıran ile ilgili olumsuz şeyleri açıklmasına sebep olabileceğini anlatır.

istanbul atasözleri bölüm 2
istanbul atasözleri bölüm 2
9 Açık Ağız Aç Kalmaz

Doğru Konuşmasını istemesini bilen her İnsanın asla aç kalmayacağını anlatan Atasözüdür.

10 Açılan Solar Ağlayan Güler

Nasıl İnsanlar doğuyor büyüyor ve Ölüyor ise aynı şekilde hiç bir şeyin aynı kalmayacağını ve değişeceğini anlatır.

11 Adam Adam Ama Pehlivan Başka

Her İnsanın yapabildiği işler farklıdır dolayısı ile her İnsanın Yaptığı işi yapana sıradan ama herkesin yapamayacağı işi beceren İnsan’ da Üstün nitelikli olarak görülür ve övüldüğünü ifade eder.

atasözü
atasözü

12 Adam Adam Sayesinde Adam Olur

Her İnsanın yapmış olduğu işte Başarılı olabilmesi için yardım alması gerektiğini bütün her şeyin işbirliği ile gerçekleşebileceğini anlatır.

istanbul atasözleri bölüm 2
istanbul atasözleri bölüm 2

13 Adam Adamı Bir Kere Aldatır

Özellik ile Günümüzde İnsanların Kandırıldığını görüyoruz İnsanı bir insanı bir Kere aldatabileceğini İkincide ders alacağından kandırılamayacağını ifade eden Ata sözüdür.

14 Adam Adamdan Korkmaz Hatır Sayar

Her İnsan’ nın gücünü gösterebileceği kötülük yapabileceği şeyler olmasına rağmen bunları yapmayan İnsanların hatırdan dolayı fenalık yapmadığını anlatır.

15 Adam Ahbabından Belli Olur

Her İnsanın farklı farklı Arkadaşı vardır. Bu arkadaşlar Arasında hem iyiler hem kötüler olabilir. İnsanlar’ ın kendi huyu tavır ve davranışları nasıl ise çevresindeki arkadaşların’ da her zaman kendisi gibi olmasını anlatan sözdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu