Gündem

İstanbul Ata Sözleri Bölüm 1

İstanbul Ata Sözleri Bölüm 1(A) İstanbul Ata Sözleri Bölüm 1(A) Önce gelin bir atasözü ne anlama gelir ata sözü nedir inceleyelim bizlerde yüzyıllar önce yaşayan Atalarımız bir çok şeyi denemiş yaşamış ve görmüş kişilerdir. Bu bilge kişilerin kendi tecrübelerini bilgece söyledikleri sözleri biçimleri oldukça benimsenmiş özlü sözlere Ata sözü denir.

1 Acele İle Menzil Alınmaz

Anlamı yapmış olduğumuz her hangi bir işte acele etiğimizde daha çabuk sonuca varabileceğimiz sanılsa da aslında daha tedbirli ve telaş etmeden yapılan işin daha iyi yapıldığını anlatıldığını ifade eder. Acele ederek, sabırsız davranarak daha hızlı sonucun alınacağı düşünülmemelidir. İnsanları sonuca götüren şeyler aceleci davranmak değil, tam tersine telaşsız ve tedbirli davranmaktır.

ata sözleri özlü sözler
ata sözleri özlü sözler

2 Acele İşe Şeytan Karışır

Yapılan her işin düşünülerek yapılmasını yapılmayan işlerde istenilen hiç bir sonuca erişilemeyeceğini ifade eder.

3 Acele Yürüyen Yolda Kalır

Yaptığı işi acele ile yapan kişinin yaptığı işte yolda kalacağını ve yanlış yapacağına delalettir.

4 Acem Kılıcı Gibi İki Tarafa Çalar

Her iki tarafa da oynayan iki taraf arasında olan kişi iki yanlı oynayan kişi anlamına gelen atasözüdür.

5 Acı Acıyı Bastırır

Herkesin hayatında farklı acılar vardır bu acıları başka acıların ancak çekilen başka bir acı ile unutulacağını anlatır.

istanbul atasözleri bölüm 1
istanbul atasözleri bölüm 1
6 Acı Patlıcana Kırağı Çalmaz

Yaşamış olduğu hayatında farklı zorluk ve acılar çeken İnsanlar için söylenmiş bu Ata sözünde bir sürü zorluk ile mücadele etmiş insanlar ve başarmış insanlar için söylenir.

7 Acı Söz İnsanı Dinden Çıkarır Tatlı Söz Yılanı Deliğinden

Herkes kendisine söylenen sert kötü ve onur kırıcı sözlerden kırılır ve üzülür ve İnsanı farklı kötü şeyler yapmaya sürükleyebilir. Ama karşınızdaki İnsana söyleyeceğiniz her ne olur ise olsun yumuşak ve tatlı bir dille söylmeniz durumunda hem kendisinden İsteyeceğiniz her şeyi yapabilecek hem de karşınızdaki insanın öfke ve sinirini yatıştıracağını anlatır.

istanbul atasözleri
istanbul atasözleri

8 Aç Aman Bilmez

Aç olan insanın her şeyi yapabileceği gibi Aç insanın susturulamayacağını anlatan Ata sözüdür.

9 Aç Ayı Oynamaz

Yanınızda veya İşyerinizde çalıştırdığınız Kişileri yapmış oldukları işlerinde verimli olabilmeleri için karınlarını doyurmanız gerektiğini anlatan sözdür.

10 Aç Doymam Tok Acıkmam Sanır

İnsanların Karnının açken önüne gelen her şeyi yemek istemeleri ama doymayacaklarını sanması Karnı tok insanının ise acıkmayacağını düşünmesidir.

11 Aç Esner Aşık Gerinir

Tüm insanları içinde bulundukları duruma göre  herkesin farklı bir durumu olduğunu ayrı bir davranışı olduğunu anlatan ifade eden Atasözüdür.

12 Aç Gezmekten Tok Ölmek Yeğdir

İnsanların gündelik yaşantılarında kendi açlıklarını giderebilmesi ve yemek yiyerek günlük ihtiyaçlarını karşılamasını Aç iken yaşanan hayatın tadının olmayacağını anlatır.

atasözü
atasözü

13 Aç Gözünü Açarlar Gözünü

İnsanların Yaptığı işte yanık olmaları gerektiği gibi uyanık olmadıkları zaman başına gelebilecekleri zorluklar ile karşılaşılabileceği anlatan önemli bir Ata sözüdür.

14 Aç İle Eceli Gelen Konuşur

Aç İnsanın ne yapacağı belli olmaz o yüzden Dikkatli olunmasını anlatır.

15 Aç Kendini Ateşe Atar

Aç olan bir insanın her türlü kötü şeyi yapabileceğini ifade eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu