GündemDünya

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır

Meraketikleriniz arasında olduğunu düşündüğümüz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır neden kutlanır ilk ne zaman kutlandı biliyor muydunuz.

Yaptığımız ve incelediğimiz bir çok farklı bilgi de ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde 40.000 Kadının çalıştığı dokuma fabrikasında ki işçilerin greve gitmesi sonucunda Amerikan Polisinin bu işçileri fabrikaya kilitlemesi ve saldırması bu olaylar kurulan barikatların alev alması sonucunda çıkan yangın sonucu 129 işçinin vefat etmesi 8 mart 1957 senesinde olduğundan bu tarih Dünya Kadınlar Günü Olarak kutlanmaktadır. Bu kötü olay Sonrası cenaze törenine ise yüz bini aşkın kişi katılmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır

26 – 27 Ağustos 1910 Tarihin’ de Kesin Onay

8 Mart Dünya Kadınlar günü Alman bir Sosyal Demokrat olan Clara Zetkin’ in Danimarka Kopenhag ta düzenlen en Konferansta 8 Mart 1857 günü tekstil işçilerinin Fabrika Yangınında Ölmeleri anısına bu günün tarihini Yani 8 Martın dün ya kadınlar günü olmasını istemiş ve istediği bu öneri kabul görmüş ve kutlanmasını sağlamıştır.

İlk Yıllarda İlk Baharda Kutlanan Kadınlar Günü

Her ne kadar 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde kabul görse de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk yıllarda tam gününde kutlanmamış ve ilk bahar da faklı tarihler de uzun süre kutlanmıştır. 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı nın yapıldığı Moskova’ da 1921 yılında kesin olarak Kabul görmüş ve o günden sonra 8 Mart dünya kadınlar günü aynı tarihte kutlanmaya başlanmıştır. Ancak 1 ve 2 ci dünya savaşı sırasında bazı ülkelerde bu özel günü kutlamak yasaklanmıştır.

8 mart
8 mart
1960 Amerika’da Kadınlar Günü

Savaş sebebi ile farklı ülkelerde yasak olan kutlamalar 1960 senesinde Amerika’ da kutlanması ve sonucu dünya kadınlar günü daha güçlü bir hale gelmiştir. 16 Aralık 1977 senesinde ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir.

Ülkemizde  8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadınlarımızın Kutladığı bu özel gün il olarak 8 mart 1921 Tarihinde kutlanmış Sadece 1980 darbesi sırasında ki dört yıl boyunca kutlanamamıştır. Bunun haricinde tüm Dünyada ve Türkiye’ de 8 Mart Dünya kadınlar günü her sene kutlanmakta ve Her Şeyde olduğu gibi Sosyal Medyanın’ da etkisi ile her geçen sen daha da büyük bir kitleye ulaşmaktadır.

8 mart dünya kadınlar günü
8 mart dünya kadınlar günü

8 Mart Ve Diğer Her Gün Kadına Şiddete Hayır

Özelik ile ülkemizde  son günlerde sıkça tv haberleri Sosyal Medya Ve Gazeteler’ de gördüğüm duyduğumuz hem kadına şiddet hem de kadın Cinayetlerini Asla tasvip etmediğimiz gibi bu şekilde Kadınlara kötü davranan Erkekleri’ de Kınıyoruz. Ve Tüm Kadınların bu güzel Özel 8 mart Kadınlar Gününü en içten dileklerimiz ile kutluyoruz

dünya kadınlar günü
dünya kadınlar günü

 

Sayın Esra Erol Ve Müge Anlı Dünya Kadınlar Günü Kutlaması Teşekkür 

Ayrıca şimdiye kadar yapmış olduğu programlarda her zaman Farklı ve tüm Kadınların yanında olan onlara destek olan ve desteğini hiç bir zaman çekmeyen. Sayın Esra Erol Ve bir diğer Kadın destekçisi olan Sayın Müge Anlının da bu vesile İle kedilerine hem teşekkür hem de 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerim ile kutlarım.

Tabi ki bu arada Sayın Müge Anlının Beni Buldular. Kades, son olarak ta Uyuşturucu mücadelesi için Uyuma Adlı Uygulamalar için ayrıca teşekkür ediyor Meraketikleriniz sitesi olarak Başarılarının devamını diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu