BelgeselGündemYemek

TRT Belgeselde İzmit Pişmaniyesi

TRT Belgeselde İzmit Pişmaniyesi. Herkesin bildiği gibi yöresel lezzetler arasında Yerini alan İzmit pişmaniyesi ilk olarak 1954 yılında Şekerci olan biri tarafından bulunmuştur. Ancak Üretim aşamasına geçilmemiştir. Ama o dönemlerde İzmit’in Kandıra İlçesin’de yaşayan Hacı Agop Tarafından Üretime aşamasına geçildiği bilinmektedir.

pişmaniye çeşitleri
pişmaniye çeşitleri

Seneler ilerledikçe farklı imalathaneler de açılmış ve İzmit Meşhur Pişmaniye‘si günümüze Kadar gelmiştir. Üretilen Pişmaniyeler kente özel bir tatlı Yiyecek olarak benimsenmiş ve Özelik ile İzmit’ten geçenlerin yada yolu İzmit’e düşenlerin mutlaka kendilerine yada eşe dosta getirecekleri bir hediye ve tatlı olarak hem Beğenilen hem de aranan lezzet olmuştur.

izmit tel pişmaniye
izmit tel pişmaniye

Guinness Rekorlar Kitabına da Pişmaniye

Ayrıca  İzmit Pişmaniyesinin Guinness Rekorlar Kitabın’da Dünyanın en uzun tatlısı ünvanını da elinde tutmaktadır. Bu uzunluk 1040 metredir. Son günlerde Malatya belediyesinin yapmış olduğu Sosyal medya Paylaşımındaki Malatya Geleneksel özel yöntemler ile Pişmaniye Hazırlanıyor.

Yazısına ise gerçek Pişmaniye‘ yeri olan İzmit’in Belediyesi ise Öncelik ile her şeyden önce İzmit Pişmaniyesinin kırmızı çizgileri olduğunu daha sonrada 1976 yapımı merhum Kemal Sunalın Oynadığı ( Sahte Kabadayı)  filmini esprili bir şekilde Sosyal Medyada paylaşmış ve Malatyalıları İzmit Belediyesi’nin düzenlediği ve organize ettiği 12.ci Pişmaniye Festivali’ne gelebilirsiniz. İfadelerini kullanmışlardır.

fincan pişmaniye
fincan pişmaniye

Pişmaniye Çeşitleri

Top Pişmaniye, Çikolata Kaplı Top Pişmaniye, Antep Fıstıklı Kabarık Pişmaniye, İnci Beyaz Sade Tel Pişmaniye, Koca Kavuk Antep Fıstıklı Pişmaniye, Sade Kakaolu Pişmaniye, Sarma Pişmaniye, Antep Fıstıklı Tel Pişmaniye, Kahveli Pişmaniye, Special Pişmaniye Gibi daha bir çok Çeşitleri  Vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu