BelgeselDünyaGündem

Gündem Nasa Açıkladı Perseverance Mars’a indi

Gündem Nasa Açıkladı Perseverance Mars’a indi. Her Gün yeni bir gelişme yada icat veya Gündem Haberlerini okuduğumuz gördüğümüz izlediğimiz Dünyamızda Temmuz 2020 den beri 7 aylık yolculuğunu yapan Nasa nın gönderdiği Uzay Aracı tüm dünyada canlı olarak’ ta izlediği Perseverance Türkçe Anlamı Azim olan uzay aracını 18/ 02/ 2021 tarihinde Amerikan Havacılık Uzay Dairesi (NASA) tarafından başarı ile Marsa İndirilmiştir.

nasa
nasa
En Gelişmiş Uzay Aracı Perseverance

NASA‘ NIN yapmış olduğu açıklamada şimdiye kadar bir çok gezegene gönderilen Uzay Aracı olduğunu ancak Perseverance (Azim) in en kapsamlı ve gelişmiş uzay aracı olduğunu ve bu aracın küçük helikopter olduğunu açıklamıştır.

Dünya Harici Gezegenlerde Hayat Varmı?

Amerika Birleşik Devleti tarafından Uzaya 30/07/2020 de NASA tarafından fırlatılan Perseverance (Azim) Marsın Kızıl Yüzeyine 23.55’te Kızıl Gezegen’e teker koydu. NASA uzmanları tarafından oldukça Başarılı bir iniş yaptığı açıklanmıştır ve televizyonlarda izlenmiştir.

Perseverance (Azim) Marsta’ ki Görevi

Geçen sene pandemi Döneminde 30 Temmuz 2020’de Cape Canaveral’dan fırlatılan Perseverance (Azim)in bu tarihte Uzaya Fırlatılmasının çok önemli olduğu ve bunun içinde özellik ile bu tarih seçilmiştir. Sebebi ise Dünya ile Mars Güneşin yörüngesini ise farklı hız ile birlikte dolaştığından 26 ayda bir yakınlık ve pozisyona en verimli şekilde girdiği zaman olarak açıklanmıştır. Fırlatılan Perseverance (Azim) Atlas V-541 roketiyle Launch Complex 41’den fırlatılmıştır.

mars gezegeni
mars gezegeni

Perseverance (Azim) Kaç Km Yaptı

39 bin 600 Km hızla Dünyadan Ayrılan Perseverance (Azim) in bazı özel ince ayarları 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatıldığı günden 15 gün sonra son ayarları yapılmış ve varış lokasyonu Mars olarak ayarlanmıştır. Kritik önem sahip olan bu ayarlamalar Uzay Aracı nın Marsa Yaklaşmasına 45 Gün Kala Tekrar iniş ve çıkış planları yapılmıştır.

30 Temmuz 2020 Uzaya fırlatılan Perseverance (Azim) Mars’a ulaşmak için y ay süre zarfında tam 480 milyon Kilometre sürdüğü açıklanmıştır.

Perseverance (Azim) Marsta Yalnız Değil

Marsa İniş Yapan Perseverance’ nin inişinin tam 7 dakika sürdüğü ve bu tür inişlerin tüm bilim adamları tarafından 7 dakikalık dehşet olarak tanımlandığı NASA tarafından Açıklanmıştır.

Perseverance azim
Perseverance azim

 

Ayrıca 18/02/ 2021 Perşembe günü Marsa İndirilen Uzay Aracının yalnız olmadığı Yanında Ingenuity helikopteri, olduğunu ve bunun ile birlikte Mars ta uçmayı deneyeceği’de gelen bilgiler arasında. Tüm Dünyada ve Ülkemizde Gündem Haber olarak Yayınlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu