BelgeselHayvanlar Alemi

Eski İstanbulda Cin Peri Hikayeleri

Eski İstanbulda Cin Peri Hikayeleri. Önce bir Cin ve Peri Tanımını yapmak daha uygun olur. Cinlerin farklı bir alemi vardır. İnsanların arasında yaşayan yerleşen Cinlere Ammar denir. İyi ve kötü olan cinlerin kötülük Yapanına ise Şeytan denir. Bazı kişilerin 6 cı Hissi olduğu söylenir aslında bunun Cin olduğu söylenir. Peri tanımı ise bilinen söylenen birçok efsanede yer alan oldukça güzel hatta olağan üstü güzel hayali varlıklar olarak tanımlanırlar.

Meleklerin olduğu gibi Cinler ve perilerde Var olduğu Kur’an-ı Kerim’ de vardır. Bu görünmez varlıklardan Melekler hiç bir zaman yemez içmez üremez ve çoğalmazlar. Ancak tam tersi cinler yer içer ürer ve çoğalırlar. Yapılan Araştırmalarda İnsanlarda daha çok cin olduğu söylenmiş.

halay çeken cinler
halay çeken cinler

Cinlerin iyi ve kötü huyluları olduğundan kendilerine iyiliği dokunan kişileri ödüllendirmiş. Ama kendilerine saygısızlık yapmış olanları cezalandırırlar’mış. Bu ödüllendirme ili ilgili bir hikayeyi okuduğunuzda anlayacaksınız.

Cin ve perilerin hepsi çok bilgili imiş ancak hiç biri eceli ile ölmez mutlaka bir kaza sonucu ölürlermiş İstanbul Eskilerden bilinen bir başka hikaye ise Şöyledir.

Kedi Arap Mesut Mirası

İstanbul’da çok ama çok fakir bir kadın yaşarmış bu fakir Zavallı kadının üstünde hiç beyazı olmayan siyah bir kedisi varmış.

Kadın O kadar fakirmiş ki bir lokma yiyecek bulamaz kendisini doyuracak hali yok iken bile o kediyi sever bulduğu bir lokma yiyeceği bile önce kedisinin karnını doyurur sonra kendi yermiş üstelik onun ile birlikte uzun uzun oturup konuşur derdini anlatırmış bir gün bulduğu az yiyeceği kedisine yedirirken ne yapalım evlat bugün Allah bu kadar verdi ben şükrediyorum sende şükret ben bugün açım sana’ da bir şey veremiyorum Allah yarına belki bir rızık veri diye söylemiş.

arap mesut
arap mesut

Kedinin kendisine hüzünlü hüzünlü baktığını görünce’ de istersen seni bırakayım elimden bir şey gelmiyor demiş belki başka yerde karnını doyurur rızıklanırsın demiş. Yaşlı Kadın ertesi sabah kalktığında Kedisini ne açlığına nede çaresizliğine bakmadan aramış durmuş ama Kedi bir daha bulunamamış.

cinler periler
cinler periler

Yine bulur ise yiyor bulmaz ise yemeden aç yatıyormuş aradan seneler geçmiş. Çok soğuk bir kış gününde yaşlı kadın yorganın altında yatar iken kapı çalmış korkak adımlar ile kapıyı açmış ve bakmış karşısında iki tane genç buyurun ne istiyorsunuz demiş.

Gençler arap Mesutun evi burasımı demişler kadın önce bir şey anlamamış şaşkın şakın delikanlılara bakmış ve daha sonra evet demiş meğer Fakir kadının Kedisinin adı Mesutmuş gençler Allah uzun ömürler versin Arap Mesut bir kaza geçirdi yaralandı uzun süre yaralı yattıktan sonra bugün öldü size ‘de mirasını bıraktı diyerek iki çuvalı sırtlarından indirmişler ve odasına yerleştirmişler.

Ve ortadan kaybolmuşlar yaşlı kadın Çuvalları açtığında birinde soğan kabuğu diğerinde altın diğerinde de gümüş görünce çok sevinmiş ve fakirlikten kurtulmuş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu