BelgeselGündemSeyehat

34 İstanbul Görülmesi Gereken Yerler

34 İstanbul Görülmesi Gereken Yerler

34 İstanbul’ da Görülmesi Gereken Yerler. Adlı Başlıklı yazımız ile sizlere 8 bin yıllık tarihi ile hem Ülkemizin hem de tüm dünyanın  beğendiği İstanbul ‘ da gezilmesi ve mutlaka görülmesi gereken yerler ile ilgili bilgileri paylaşmak isteriz.

34 İstanbul' da Görülmesi Gereken Yerler Topkapı Sarayı
34 İstanbul Görülmesi Gereken Yerler Topkapı Sarayı

TOPKAPI SARAYI

İlk başta kesinlik ile gezilmesi gereken yer mutlaka Sultanların 400 yıl boyunca yaşadığı Topkapı Sarayı Mutlaka gezilmeli ve içinde sergilenen eski tarihi eserler mutlaka görülmelidir.

ayasofya
ayasofya

AYASOFYA

İmparator Justinianos’un söylediği önemli sözü anımsayacak olursak “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” dediği ve 3 kere inşa edilen ancak en son halini 537 yılında alan Ayasofya İse Asla gezmeyi ve görmeyi unutmayacağınız bir İbadethanedir.

kapalı çarşı
kapalı çarşı

KAPALI ÇARŞI (Grand Bazaar)

Tabi’ ki Ülkemize gezmeye gelen ve bir çok Turisttin Gezdiği gördüğü Kuyumcuları, Halıcıları eski tarihi Kıraathanesi, Baharatçıları, Ve içöinde bulunan bir çok değişik dükkanı ile bizlerin Kapalı Çarşı Turistlerin ise Grand Bazaar olarak bildiği tarihi çarşı unutulmamalı.

yerebatan sarnıcı
yerebatan sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Topkapı Sarayına yakın Ayasofya ile hemen hemen yan yana olan ve zamanında tüm istanbulun su ihtiyacını karşılamak için kullanılan Yerebatan Sarnıcı’ da görülmeye değer tarihi yerler arasında yerini almaktadır.

galata kulesi
galata kulesi

Galata Kulesi

Ülkemize gelen Turistlerin İstanbullun tüm manzarasını Yukarıdan gözlemleyebilmek için çıktıkları  528 yılında Cenevizliler tarafından yapılan tarihi Galata Kulesi’ de gezilecek ve görülecek yerler arasındadır.

rumeli hisarı
rumeli hisarı

Rumeli Hisarı

istanbul’ un fethi için gerekli olduğunu çok önceden düşünerek Karadeniz’den Bizans’a gelecek olan yardımları engellemek amacı ile yardımları kesmek amacıyla 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet Tarafından Yapılan Rumeli Hisarı Bilinen adı ile de Boğazkesen Hisarı mutlaka görülmelidir.

yaros kalesi
yaros kalesi
Yaros Kalesi

Yaros Kalesi ise Beykoz tepesinden Baktığınızda Karadenizi Kuşbakışı olarak görebileceğiniz boğazın muhteşem güzelliğini izleyebileceğiniz daha önceleri her hangi bir yeme içme gibi bir restourantı bulunmayan ama yeni açılan yerleri ile kesinlik ile görmenizi tavsiye edeceğimiz özel yerlerden Biridir.

Medeniyetin Başkenti İstanbul’ da sadece bu yukarıda saydığımız yerler değil daha bir çok gezilecek ve görülecek yerler olduğunu da özelik ise hatırlatmak isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu